10
Raşid  Yeşilırmak
Lawyer U

About me

Merhabalar ben Muhammed Raşid YEŞİLIRMAK, Afyonkarahisar Barosuna bağlı olarak Afyonkarahisar ili içerisinde avukatlık mesleğini icra etmekteyim. -İcra ve İflas Hukuku, -Fikri Sınai Mülkiyet Hukuku, -Borçlar Hukuku, -Ceza Hukuku, -Medeni Hukuk, -İş Hukuku, -İş Sağlığı ve Güvenliği Hukuku, -Eşya Hukuku, -Miras Hukuku, -İdare ve Vergi Hukuku, -Kamulaştırma Hukuku gibi spesifik alanlarda çalışmalar yapmaktayız. Her türlü Hukuk ve Danışmanlık hizmetleri için iletişim adresleri: GSM:05336336382 ve Mail:av.m.rasidyesilirmak@gmail.com Adres: İstiklal Mah. Yücel Çakmaklı Cad. Tuna Sitesi B/8 Blok No:6/3 Kat:4 Daire:8 Merkez/AFYONKARAHİSAR

My specializations

Civil law
a branch of law that combines legal norms regulating property, as well as related and unrelated personal non-property relations that arise between different organizations and citizens, as well as between individual citizens.
Administrative law
the branch of law that is designed to regulate the rights and obligations of legal entities and individuals, their relations with local government bodies and with executive authorities.
Criminal law
a branch of law, a set of legal norms that determine the criminality and punishability of an act, as well as the grounds for criminal liability and exemption from it.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
Hukuk Fakültesi
Lisans
2017-2021

Yeşilırmak Hukuk Bürosu
Avukat